Biała czekolada

Czym jest czekolada biała?

Wiele osób zajada się białą czekoladą chętniej, niż ciemną. Jej delikatny, kremowy posmak przyciąga wielu smakoszy słodyczy. Jednak czy biała czekolada jest naprawdę czekoladą? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy dowiedzieć się, skąd wzięła się czekolada i na czym polega proces jej produkcji.

Parę słów o historii czekolady

Czekolada popularna jest na całym świecie, a chętnie zajadają się nią wszyscy – dzieci, starsi, kobiety i mężczyźni. Obecna jest w naszym życiu od wieków. Majowie i Aztekowie używali nasion kakaowca do tworzenia zimnych napojów, jednak dopiero w XVII wieku połączono sproszkowane nasiona kakaowca z cukrem i rozpuszczonym tłuszczem kakaowca, dzięki czemu otrzymano pierwszą czekoladę. W dzisiejszych czasach w każdym sklepie znajdziemy mnóstwo różnych wariacji związanych z czekoladą. Podstawowym przyjętym podziałem czekolady jest podział na gorzką, mleczną, deserową oraz białą. Głównym składnikiem każdej, poza białą, jest proszek kakaowy, który nadaje czekoladzie smaku oraz koloru.

Czy biała czekolada jest tak naprawdę czekoladą?

Od lat mamy do czynienia z kontrowersyjnymi poglądami na temat czekolady białej. Jedni uważają, że ze względu na brak proszku kakaowego nie powinna ona w ogóle być nazywana czekoladą. Inni natomiast są zdania, że jej forma oraz używanie do produkcji masła kakaowego jest wystarczającym argumentem przemawiającym za tym, że biała czekolada jest czekoladą. Pamiętajmy o tym, że biała czekolada powinna być w kolorze kremowym. Oznacza to, że do jej produkcji zostało użyte masło kakaowe, które zabarwiło produkt na kolor kości słoniowej. W przypadku, gdy czekolada ma kolor śnieżnobiały, może to oznaczać, że producent użył do jej produkcji tańszego zamiennika masła kakaowego, na przykład innego tłuszczu roślinnego. Taki produkt będzie bardzo niskiej jakości i nie będzie miał nic wspólnego z czekoladą. W ten sam sposób powstaje czekolada mleczna z tym, że dodaje się odrobinę mleka.

Właściwości białej czekolady

Biała czekolada świetnie pasuje do wielu deserów i ciast. Dzięki swojej kremowej konsystencji świetnie rozpływa się w ustach. Doskonale pasują do niej takie dodatki jak kokos, migdały, czy orzechy. Można ją także przygotować na gorąco, jako rozgrewający deser na długie, zimowe wieczory. Niestety – większość zalet białej czekolady kończy się na jej wyśmienitym, delikatnym smaku. Biała czekolada jest bardziej kaloryczna niż ciemna czekolada, ze względu na większą ilość tłuszczu kakaowego zawartego w składzie. Nie jest więc to produkt dietetyczny – osobom dbającym o linię polecana jest gorzka czekolada, która zawiera dużą ilość kakao, a mniejszą tłuszczu kakaowego. Biała czekolada nie wykazuje również żadnych właściwości zdrowotnych, gdyż to właśnie w proszku kakaowym zawierają się korzystne dla zdrowia antyoksydanty. Czy warto jednak się pokusić na kostkę białej czekolady? Oczywiście, że tak – jej aksamitny smak warty jest każdego grzechu!